Grupy artystyczne
Teatralne NOTOCO
Teatr NOTOCO działa w Centrum Kultury i Promocji od 2010 r. Prowadzony jest przez instruktora teatralnego – Monikę Nitkiewicz. Spektakle tworzone są w oparciu o autorskie scenariusze, w których uczestnicy zajęć biorą aktywny udział przy ich realizacji.
W 2014 r. Teatr ten został nagrodzony na XV Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych.
Młodsza grupa w składzie: Zuzanna Gorczyca, Olga Nitkiewicz, Martyna Rynkowska, Weronika Widomska, Alicja Wilk i Inga Zawadzka, otrzymała nagrodę za: „czytelną grę dwóch konwencji scenicznych użytych w prowadzeniu narracji teatralnej spektaklu Klątwa, podejmującym ważne problemy relacji rodzinnych”.
Grupa starsza w składzie: Roksana Bajner, Joanna Bańka, Dominika Czarnota, Olga Nitkiewicz i Alicja Wilk, została wyróżniona za: „spójny dramaturgicznie i odważny obraz konfliktu pokoleń w spektaklu One”.
Fantan
Formacja Tańca Towarzyskiego „Fantan” powstała w 1977 roku. W pierwszych latach działalności zespół uczestniczył w prezentacjach artystycznych środowiskowych i wojewódzkich. Z czasem zaplecze taneczne zaczęło się powiększać o młodszych tancerzy. Od 1987 roku „Fantan” startuje w turniejach ogólnopolskich. Każda dekada działalności charakteryzuje się tym, że liderów zastępują młodsi. Od 1997 roku t.j. od 30 lat „Fantan” uczestniczy w Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych plasując się w ścisłym finale. W 2002 roku z tytułem II vice Mistrza Polski tancerze wzięli udział w Mistrzostwach Świata w Wilnie, a w 2003 w Essen w Niemczech i w Mistrzostwach Europy w Usti n/Łabą w Czechach. W 2008 roku młodsza kadra formacji „Fantan” zajęła III miejsce. Ci tancerze uzupełnieni o rezerwowych tańczyli do 2018 roku. W tym czasie „Fantan” należał do czołówki polskich tancerzy. W 2015 roku formacja zdobyła Mistrzostwo Polski, a w 2017 roku zajęła I miejsce w Pucharze Dunaju w Austrii. W 2018 roku wzięli udział w Mistrzostwach Świata w Pecs na Węgrzech.
Sezon 2019/2020 należy do juniorów. 12 października 2019 roku odbyły się Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych Polskiego Towarzystwa Tanecznego. „Fantan” zajął I miejsce uzyskując tytuł Mistrza Polski. W mistrzostwach uczestniczyli również liderzy, tańcząc w mini formacji (4 pary) uzyskali również I miejsce i tytuł Mistrza Polski.
Klub Tańca Towarzyskiego „Fantan” liczy obecnie 112 tancerzy (najmłodsi to 5 – 6 lat). Kraśnik był organizatorem Mistrzostw Polski Formacji Tanecznych w 1997, 2002, 2008 i 2015 roku. Organizuje także wiosenne okręgowe turnieje tańca towarzyskiego dla par indywidualnych.
Trenerem formacji jest Barbara Jaworska – Mazur, choreografię układa Michał Oleszyński.
Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kraśnickiej TUDRUS
Zespół istnieje od 2016 r .Obecnie są dwie grupy wiekowe tzw. reprezentacja i grupa młodsza. Zespół w czasie swojej krótkiej działalności wielokrotnie prezentował się na terenie miasta, powiatu, województwa a także 2 krotnie za granicą kraju. Głównym celem zespołu jest kultywowanie polskich tradycji ludowych w zakresie tańca, śpiewu i gry na instrumentach i prezentacja dorobku artystycznego na terenie kraju i za granicą ( europejskie miasta zaprzyjaznione z naszym miastem, a w przyszłości międzynarodowe festiwale). Próby odbywają się w soboty. Zajęcia grup rytmicznych od 6 r.ż trwają 1 h, zajęcia grup koncertowych trwają 1,5 h (pół godziny - klasyka, technika tańca, choreografie nowoczesne i użytkowe, godzina – choreografie narodowe i regionalne).
Kierownik, choreograf i instruktor zespołu – Barbara Zielińska
Zespół wokalny „Jubilat”
Powstał w 1980 r. z inicjatywy instruktora muzycznego Jerzego Piwnickiego. Grupa prezentuje utwory ludowe, patriotyczne oraz religijne Zespół na przestrzeni lat zdobył wiele prestiżowych nagród oraz zajmował wysokie miejsca w konkursach i na przeglądach muzycznych.
Kapela „Swojacy”
Kapela powstała w 2011 r. z inicjatywy instruktora muzycznego – Jerzego Piwnickiego. Od dwóch lat kieruje nią Daniel Lewandowski.
Na dorobek zespołu składają się liczne występy na scenach w Kraśniku i województwie, nagrania radiowe i wyjazd na Węgry w ramach wymiany kulturalnej.
Sukcesem zespołu jest nagranie hymnu nalewkowego z okazji Ogólnoposkiego Turnieju Nalewek w Lublinie.
„Swojacy” występują w składzie:
- Marzena Ciepielewska – Gontarczuk – wokal
- Stanisław Rostek – wokal
- Jan Polak – banjo, wokal
- Daniel Lewandowski – puzon
- Czesław Hamera – akordeon
- Zygmunt Łukasik – instrumenty perkusyjne
- Jacek Lichwa – gitara basowa
Kapela działa pod patronatem Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.
MASAFLOW
Grupa MASAFLOW powstała w wyniku fuzji dwóch funkcjonujących składów: MASAHUKU oraz InFlow (zespoły te wyewoluowały na bazie dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych – Fantan Junior oraz wyselekcjonowanego składu kursów tanecznych CKiP). Posiadając dobre podstawy techniczne, tradycję oraz mając przetarte szlaki, grupa wielokrotnie reprezentowała miasto na ogólnopolskich prestiżowych konkursach tanecznych, tj.: Rytm Ulicy w Pile. To tam, w 2013 r. zespół wywalczył miejsce w finale formacji Hip-Hop. Grupa MASAFLOW jest również stałym elementem programu artystycznego podczas imprez miejskich i środowiskowych.
Na ich następców przewidziani są tancerze dziecięcego zespołu Street – Dance.
Podczas sezonu 2013/2014 zweryfikowano skład początkowej grupy, która w nowym roku szkolnym rozpoczęła funkcjonowanie jako zespół CKiP w stałym składzie. Równolegle rozpoczęto pracę z hobbystyczną grupą młodzieżową. Skład zespołu został skrystalizowany i stanowi dobrą bazę pod nową, dobrze rozwijającą się grupę reprezentacyjną.
Tradycję kraśnickiego tańca hip-hopowego podtrzymuje również grupa weteranów Breakdance – Duża Doza Niepokoju. Członkowie ekipy spotykają się regularnie i szlifują swoje umiejętności oraz aktywnie biorą udział w ogólnopolskich eventach.
Treningi mają charakter OPEN.
Zapraszamy zainteresowanych, którzy pragną spróbować swoich sił w Reakingu, pod okiem starszych, doświadczonych kolegów.